mitologia - mit o syzyfie

Referat z mitu o Syzyfie

Mam gorącą prośbe, pisze referat z języka polskiego na temat mitu o Syzyfie, jeżeli posiadacie jakakolwiek wiedze na ten temat to pomożcie. W szczegolnosci proszę o nawiązanie do kolejnych epok, "Syzyfowych prac" Żeromskiego, archetypów, motywy itd. Każda pomoc mile widziana. Prosze możcie, z góry bardzo dziekuję !!! :*
02-11-2005 15:12

Pilne!!!Mit o Syzyfie plan wydarzeń itp.(Wszystko klasa V)

Bardzo Was PROSZĘ jest mi potrzebny plan wydarzeń do mitu o Syzyfie (Jana Parandowskiego). Może być równierz streszczenie. Plany i stresczenia możecie przysyłać na e-maila. Bardzo Was proszę o ten plan wydarzeń i streszczenie zleży mi na dobrej ocenie z Polskiego bo inaczej popsuje sobie średnią. P.S. Jakby ktoś miała jakieś materiałay albo klasówki,kartkówki do klasy V to prosze prześlijcie mi je.Każda pomoc jest ważna.BŁAGAM POMÓŻCIE!!!!!!!!!
27-12-2006 11:22

Syzyf

Witam wszystkich mam następujący problem czy ktoś wie z jakich powodów Syzyf pokutuje w Tartarze oraz przed czym za życia uciekał Syzyf.Oczywiście dotyczy to mitu o Syzyfie
01-05-2007 16:43

Mity opracowanie?

hej ma ktos moze kródkie opracowanie mitów o syzyfie , niobe demerze i korze narcyzie o edypie??
Potrzebuje kródkich notatek na temat tych mitów o czym sa i jakie maja przesłanie dla dzisiejszego człowieka?
17-09-2009 09:36

Drogi Syzyfie,

poniekąd opisałam Ci to na stronie:
http://milosc.odpowiedz.pl/t/40979.html
Jezeli dobrze wszystko przemyslisz to jest szansa że sie uda, a pomysł z "porwaniem" nad morze jest świetny, o ile dziewczyna jest w miare wyluzowana ;)

Powodzenia
Pozdrawiam
Misty
31-10-2005 11:50

Mógłby ktoś zinterpretować króciutko te myśli??

"człowiek zawsze odnajdzie swój ciężar" i "Świat jest tylko jeden, a szczescie i absurd są dziećmi tej samej ziemi". Bardzo bym prosił aby to jeszcze dzis zrobić bo to na jutro mam. To myśli wzięte sa z Eseju Alberta Camusa o Syzyfie.
25-10-2005 22:11

Mity pomocy !!plisss

Mam napisać streszczenie w kilku zdaniach mitów.. takich jak:
"mit o syzyfie" "dedalu i ikarze" "wojnie trojanskiej" "prometeuszu" Proszę pomóżcie mi nie musicie wszytskich mitów mi streszczac chociaż część albo chociaż z jeden błagam mam to na jutro i nie wiem czy sobie poradzie kochani pomozcie :oops:
14-09-2006 16:15

Odp: Co to jest Syzyfowa praca ?

Na pytania zadane na forum odpowiedzi udziela się na forum, nie e-mailem!!

"Syzyfowa praca" to utarty zwrot (tzw. związek frazeologiczny) nawiązujący do starożytnego mitu o Syzyfie, skazanym za grzechy na ciągłe wtaczanie ciężkiego głazu na górę; bezskutecznie, bo głaz w ostatniej chwili wymykał mu się z rąk i staczał na dół.
04-04-2008 14:04

Odp: Praca Syzyfowa i jej przykłady w życiu ?

Syzyfowa praca- praca bezsensowna, żmudna, bez końca.
Pewnie znany jest Ci mito Syzyfie, ktorego karą jest wtaczanie kamienia na górę...

A przykłady?? hmmm.... np. Próby rusyfikacji chłopców w szkole w powiesci "Syzyfowe prace"...

pozdrawiam
d.

http://www.otwieramy.pl/?p=144879
14-11-2007 19:58

Temat ten był do wyboru na maturze, wiec popytaj sie znajomych czy nikt z nich go nie wybrał!!!!!
Podam Ci lektury na ktorych powinnas sie skupic:
Zbrodnia i kara
Makbet
Mit o Syzyfie
Kain i Abel
I chyba tyle!!! Wina i kara w Antygonie jest opisana w Zeszycie licealisty do j. polskiego taka rozowa sciąga!!!! Jesli jej nie masz to moge Ci przepiasc to co jest w niej napisane!!!!
Jak cos to pisz!!!
pozdrawiam!!!
15-05-2005 18:39

Mity - potrzebne pilnie całe teksty!

Pilnie całe teksty mitów: o stworzeniu światai człowieka,mit rodu Labdakidów,mit o Prometeuszu,Dedalu i Ikarze,Syzyfie,Demeter i Korze,Narcyzie,Tezeuszu- jakiś topos labiryntu
Potrzebne są mi całe teksty,a nie streszczenia.Za wszystkie odpowiedzi z góry dzieki!!!!!!!Najlepiej gdyby teksty były z przekładu Jana Parandowskiego.
06-09-2005 21:19

pomozcie mi prosze

Czy pomoze mi ktoś napisać mity?? tzn nie napisać a streścić ... musze napisać streszczenie mitów takich jak "mit o prometeuszu" "syzyfie" "dedalu i ikarze" "o wojnie trojanskiej" baba od polaka nie mogła dać więcej ;( ja nie dam sobie rady a to musze zrobic na jutro! pomoze mi ktoś? nie musicie mi pisać streszczenia na te wszytskie ale chociaz na część albo chociaż jeden błagam sama sobie nie poradze prosze!!
14-09-2006 16:31

pomozcie mi prosze

Czy pomoze mi ktoś napisać mity?? tzn nie napisać a streścić ... musze napisać streszczenie mitów takich jak "mit o prometeuszu" "syzyfie" "dedalu i ikarze" "o wojnie trojanskiej" baba od polaka nie mogła dać więcej ;( ja nie dam sobie rady a to musze zrobic na jutro! pomoze mi ktoś? nie musicie mi pisać streszczenia na te wszytskie ale chociaz na część albo chociaż jeden błagam sama sobie nie poradze prosze!!
14-09-2006 16:26

pomozcie mi prosze

Czy pomoze mi ktoś napisać mity?? tzn nie napisać a streścić ... musze napisać streszczenie mitów takich jak "mit o prometeuszu" "syzyfie" "dedalu i ikarze" "o wojnie trojanskiej" baba od polaka nie mogła dać więcej ;( ja nie dam sobie rady a to musze zrobic na jutro! pomoze mi ktoś? nie musicie mi pisać streszczenia na te wszytskie ale chociaz na część albo chociaż jeden błagam sama sobie nie poradze prosze!!
14-09-2006 16:25

Odp: Mit o syzyfie?

O głupocie i kompletnym braku pomyślunku. O tym, że ludzie ślepo wykonują tą samą robotę wiedząc, że i tak nie mają szans zamiast trochę pomyśleć.
Dostał do wykonania proste zadanie -przetranportować głaz na górę. Nikt nie wymagał, aby kamień był w stanie nienaruszonym. Mając nieskończone zasoby czasu pokruszy go nawet paznokciami.

Tylko uważaj. Ja w każdej szkole musiałem zdrowo nawalczyć z nauczycielami żeby pozytywnie ocenili odmienne spojrzenie na sprawy, do których przyzwyczajeni jesteśmy podchodzić schematowo.
16-10-2007 12:10

Prosty mit do omówienia to np. o Syzyfie albo o Prometeuszu.

streszczenie mitu o Dedalu i Ikarze znajdziesz na:
http://eduseek.interklasa.pl/sciaga/praca.php?idp=308

Mówiłeś, że ma to być mit oprócz Edypa...
No to mogą być np. o Narcyzie, Demeter i Korze, Heraklesie, Tezeuszu i minotaurze, o stworzeniu człowieka...

tu znajdziesz krótkie streszczenie wielu mitów:
http://sciagaj.pl/work.php?id=275

streszczenie znajdziesz na:
http://prace.sciaga.pl/5423.html
http://dzieje-tristana-i-izoldy.klp.pl/a-5393.html
23-09-2005 21:10

Inspiracje biblijne:
a) malarstwo- Michał Anioł i jego Kaplica Sykstyńska nawiązująca do Sądu Ostatecznego i Stworzenia Świata, Leonardo do Vinci- Ostatnia Wieczerza, Michał Anioł- Mojżesz, poza tym twórczość Bosha, Durera
b) literatura: Bogurodzica, Psalmy Kochanowskiego, Sonety Sępa Sarzyńskiego, Dziady Mickiewicza, wiersze Cypriana Kamila Norwida, Dies irae Kasprowicza, Mistrz i Małgorzata Bułhakowa, Proces Kafki
c) film- Pasja Mela Gibsona
Inspiracje kulturą antyczną:
a) literatura- Oda do młodości, Dziady Mickiewicza, Grób Agamemnona Słowackiego, Ikar Iwaszkiewicza,Mit o Syzyfie Camusa
b) malartswo- Salvador Dali- Metamorfoza Narcyza
07-09-2005 21:36

Teścik z Mitologii kl.V

Hejka!!! Czy ktoś mógłby przysłać mi na e-maila (klaudunia86@buziaczek.pl) jakiś teścik, sprawdzian z mitologii i podać swój e-mail ja bym odesłała i ktoś by mi to sprawdził Proszę!!!. Zaraz podam Temat obowiązujący na sprawdzinie.
Temat obowiązujący na sprawdzinie:
1.obowiązujące mity.
Mit o :
a Stworzeniu świata
b Wojnie Trojańskiej
c Odyseuszu
d Demeter i Korze
e Prometeuszu
f Heraklesie
g Syzyfie
2. Znajomość postaci mitologicznych
a Prometeusz
b Syzyf
c Kora
d Tyfon
e Zeus
f Achilles
g Herakles
h Atena
i Dionizos
j Hades
k Midas
[Obowiązuje nas więcej tematu ale z resztą mam nadieję że sobie poradze] To jest bardzo pilne proszę o odpowiedź z góry diękuję.
07-01-2007 13:40

Witaj!
Syzyfie, wiele zadań w Twoich ZESTAWACH rozwązuje się analogicznie. Więc może napisz te, z którymi masz problemy.
To forum nie jest maszynką do rozwiązywania zadań za Ciebie...

Zad 2
Rozwiązuje się je podobnie do zad 2 z tego postu:
http://matematyka.odpowiedz.pl/t/49877.html


Teraz już tylko zostaje rozwiązać powyższe równanie...

Iloczyn jest równy 0 wtw gdy któryś z czynników jest równy 0.

Pamiętaj, że interesują Cię rozwiąznia będące liczbami nauralnymi oraz


bo

Zad1
P(A) - szukane prawdopodobieństwo
Policzmy najpierw prawdopodobieństwo zdarzenia przeciwnego - P(A').
Czyli prawdopodobieństwo, że nie utworzymy trójkata.
3 prety z 5-ciu możemy wybrać na

Trójkąta nie utworzymy z takich długości:
- 1,2,3
- 1,2,4
- 1,2,5
- 2,3,5

czyli:


I tak oto wyliczysz sobie P(A)
14-12-2005 11:31

Drogi Syzyfie,

zapewne nie zdarzyło Ci się poznac tego uczucia, chociaż czasami trudno jest odóżnic prawdziwą miłośc od... przyzwyczajenia.
Czasami tak bywa, że jestesmy z kimś, bo jest nam dobrze ale nie zastanawiamy sie czy jeszcze cos czujemy do tej osoby. Tak naprawdę, to wielkie uczucie które wybucha na poczatku znajomości czasami zaczyna słabnąc. Nie jest juz takie wielkie, a jesli ludzie słabo sie starają to przychodzi czas, ze ono gaśnie... Jak jednak juz wspomniałam, bardzo trudno wykryć granice między końcem uczucia a przyzwyczajeniem.

Mozliwe więc, że i twoja była dziewczyna doszła do takiego wniosku, że właściwie to co ja trzyma przy Tobie nie jest uczuciem... Jeżeli nie jest za późno, a w związek zaczyna wkradac sie nuda i monotonnia którre wygaszaja uczucia, to powinno sie cos zrobic ku temu żeby było lepiej. Warto sie wtedy zastanowic, dlaczego tak jest? I jak to naprawić...


Pozdrawiam
Misty
30-10-2005 14:51

Drogi Syzyfie,

wzbudzic uczucie na nowo mozna, ale jest to bardzo trudne i niejednokrotnie skomplikowane. Żeby ponownie rozkochac w sobie dziewczynę, musiałbyś wiedziec jakie błedy wczesniej popełniłes, dlaczego się rozstaliści i jakiego ona faceta naprawde pragnie.
Analiza odpowiedz na te pytania pozowli Ci się zmienić... Tak, niestety, ale jesli chcesz podbic jej serce jeszcze raz to musisz coś zmienić, aby poznała Cię jako nowa osobę. CZasami to trwa bardzo długo. Warto wtedy żeby był przy Tobie ktoś kto Ci pomoże w tym wszystkim, bo zmiana jest bardzo trudna i czasami musisz wiele razy próbowac az Ci wyjdzie.
Kiedy zaczniesz już robic postepy zacznij jej to pokazywac. Udowodnij że jesteś kims innym - lepszym, kimś kto zapewni jej szczęscie i pewne uczucie.
Najważniejsze to pokazac się z tej najlepszej strony. Kobiety lubią być zdobywane. Skoro byliście razem, to zapewne ja znasz, wiesz co lubi... Wykorzystaj i to, ale pamiętaj jak juz ja zdobędziesz to nie wracaj do poprzedniej postaci, bo szybko ja stracisz.


Pozdrawiam
Misty
31-10-2005 11:13

Nietrudno zrozumieć, że Syzyf jest bohaterem absurdalnym tak przez swoje pasje, jak i udręki. Za pogardę dla bogów, nienawiść śmierci i umiłowanie życia zapłacił niewypowiedzianą męką: całe istnienie skupione w wysiłku, którego nic nie skończy. Oto cena, jaką trzeba zapłacić za miłość do tej ziemi. Nie wiemy nic o Syzyfie w piekle. Po to są mity, by ożywiała je wyobraźnia. Tu widać ciało napięte, aby dźwignąć ogromny kamień i pchnąć go w górę po stoku, setki już razy przebytym; widać ściągniętą twarz, policzek przy kamieniu, pomocne ramię, o które wspiera się oblepiona gliną masa, stopę odnajdującą równowagę, palce sprawdzające pozycję głazu i dwie pełne ziemi, niezawodne ludzkie dłonie. U końca tego długiego wysiłku, mierzonego przestrzenią bez nieba i czasem bez głębi, cel jest osiągnięty. Syzyf patrzy wówczas, jak kamień w kilka chwil spada na dół, skąd trzeba będzie go znów wynieść na górę. Schodzi na równinę.

http://hamlet.pro.e-mouse.pl/filozof/index.php?id=camus1
20-03-2005 11:28

.::Mit o Syzyfie::.
Syzyf był lubiany przez Bogów, którzy zapraszali go na ucztę na Olimp. Syzyf lubił plotki, ale bogowie mu je wybaczali, ale gdy pewnego razu zdradził ważny sekret Zeusa, ten rozgniewał się na niego i posłał do niego boga śmierci, aby ten zabrał Syzyfa ze świata. Syzyf uwięził boga śmierci co spowodowało że ludzie przestali umierać. Wówczas bogowie wysłali Kresa ,aby uwolnił boga śmierci i Syzyf musiał umrzeć, ale przed śmiercią zakazał małżonce grzebania jego zwłok. Dusza jego nie mogła, więc wejść do krainy cieniów i błąkała się po świecie. Bogowie zlitowali się i pozwolili Syzyfowi zejść na trzy dni na ziemi aby ukarał żonę. Syzyf poszedł ale po trzech dniach nie wrócił, bogowie o nim zapomnieli a on żył cicho starając się nie zwracać na siebie uwagi. Dopiero po wielu latach przypomniano sobie o uciekinierze i przyszli, aby zabrać go do Hadesu. Został skazany na wieczne wtaczane na wysoką górę ciężkiego głazu, który przy samym szczycie znowu spadał w dół. Syzyf musiał zaczynać pracę od nowa i bez skutku. Stąd zrodziło się pojęcie SYZYFOWA PRACY- bezowocna , daremna praca.
http://prace.sciaga.pl/17328.html
06-09-2005 18:22

Proszę o pomoc w napisaniu zakończenia do pracy...

Prosze o pomoc w napisaniu zakonczenia bo nijak nie moge sobie z tym poradzic. Temat mojej pracy, to :
Antyk jako źródło inspiracji twórców następnych epok. Omów temat, odwołując się do wybranych przykładów literackich.

Prace zaczelam od cytatu
„Przeszłość ocala, co jej potrzebne.”
(C.K.Norwid)

Pozniej ogolne wprowadzenie do tematu, w skrocie : Antyk i mitologia jako niewyczerpane źródła symboliki, stylizacji gatunkowych, motywów i wątków fabularnych, wzorców osobowych i filozofii.


Staram sie ale nie moge nic sensownego wymyslic a czasu do matury juz zostalo niewiele. Podaje jeszcze lektury, ktore wykorzystalam w mojej pracy :

1) J. Kochanowski, Odprawa posłów greckich - nawiązanie do mitu o wojnie trojańskiej, głos patrioty głęboko zatroskanego o przyszłość Polski,
2) J. Słowacki, Grób Agamemnona - nawiązanie do mitu o wojnie trojańskiej, refleksje na temat podobieństwa losów Polski i antycznej Grecji,
3) A. Mickiewicz, Dziady, część III – nawiązanie do mitu o Prometeuszu, ukazanie postawy prometejskiej wraz z kwestią walki narodowowyzwoleńczej,
4) S. Żeromski, Syzyfowe prace – nawiązanie do mitu o Syzyfie, ukazanie postawy polskiej młodzieży i daremności wysiłku rusyfikatorów,
5) J. Iwaszkiewicz, Ikar - nawiązanie do mitu o Dedalu i Ikarze, obraz tragedii człowieka, który ginie niezauważony przez otoczenie,

Dziekuje z gory wszystkim, ktorzy mi pomoga...
01-05-2006 19:16

Hej,

pomoge Ci trochę, poniewaz zadanie jest na tyle łatwe i osobiste że powinnas to sama zrobić.

Na wstepie musisz podać swoja tezę:
1. Los człowieka jest konsekwencją naszych wyborów.
lub
2. Los człowieka to przeznaczenie.

Musisz wybrać między jednym a drugim i odpowiednio to uargumentować.
Najpierw podajesz argumenty "za" np do tematu 1.:
- śmierć Ikara była spowodowana jego głupota - a więc była to konsekwencja jego wyboru,
- Prometeusz wiedział że naraża się bogom a mimo to pomagał ludziom - kara za jego czyny była konsekwencja jego wyborów,

Dalej możesz napisac o Syzyfie, koniu trojańskim... mysle że duzo przykładów powinno Ci przyjśc do głowy. Do tego możesz dodac zdarzenia ze swojego zycia.

I potem możesz krótko napisać np.
Jakkolwiek większośc przypadków to wynik naszych woborów, to zdarzają sie momenty gdy wszystko wsakzuje na przeznaczenie np.
- dziwnym zbiegiem okoliczności Achilles - nieśmiertelny heros, umarł bo trafiono go w pięte która nie była zamoczona w świętej wodzie

I tu możesz podac jakies swoje przezycia związane z przeznaczeniem, ale prace podsumuj w ten sposób, że kontrargumenty tez w pewnien sposób sa wynikiem ludzkich wyborów bo np. Achilles mógł zabezpieczyc swoja pięte ;)

Czyli jednym sowem, opowiadasz się za postawiona tezą (w tym przypadku nr 1). Mi było łatwiej znaleźc przykłady dla tematu pierwszego, ale Ty może lepiej uargumentujesz temat 2? Wtedy poniekąd możesz zamienić argumenty za na kontra i na odwrót - tylko pamiętaj,żeby nie było więcej kontrargumentów niz za.


Mysle, że sobie już z tym poradzisz. Dałam Ci tylko zarys całej pracy, bo Odpowiedz.pl to miejsce gdzie pomagamy, a nie odwalamy "brudna robotę" za innych ;)

Pozdrawiam
Misty
30-09-2005 09:52

Ave... tu masz takie krotkie wypracowanko na ten temat Syzyfa. mysle ze jeszcze wypadaloby je rozszerzyc.... lecz chyba to juz musisz sama po swojemu zrobic, wiesz dodac pare slow od siebie i cos tam pozmieniac...albo jak tobie taka forma odpowiada to tez tak moze zostac ;] wybor nalezy do ciebie...tymczasem...cya ;]

[akapit] W bogatym i pieknym Koryncie panowal cieszacy sie przyjaznia bogow Syzyf. Czesto bral udzial w ich ucztach, kosztowal boskich potraw, pil ambrozje i dzieki temu, mimo uplywu lat, wciaz byl silny i mlody. Syzyf lubil plotkowac o tym, co widzial na Olimpie. Bogowie patrzyli na to przez palce, dopoki nie zdradzil waznej tajemnicy Zeusa. Wtedy pan nieba zeslal na plotkarza bozka smierci, Tanatosa, ale sprytny Syzyf uwiezil go i ludzie przestali umierac. Hades udal sie na skarge do Zeusa. Na jego rozkaz Ares uwolnil Tanatosa, a pierwsza ofiara bozka stal sie Syzyf. Lecz ten, nim umarl, przykazal zonie, by nie urzadzaka mu pogrzebu. Dzieki temu podstepowi pozwolono mu wrocic na ziemie, by ukaral zone i przygotowal swoj pogrzeb. Syzyf wykorzystal sytuacje i nie wrocil do Hadesu. Zyl jeszcze dlugo, az pewnego dnia bogowie przypomnieli sobie o nim. Tanatos zabral go podziemia, gdzie wymierzono mu jeszcze srozsza kare. Musial wtaczac na wielka gore olbrzymi glaz, a gdy juz byl u szczytu, kamien staczal sie z powrotem na dol i prace trzeba bylo zaczynac od nowa. Syzyf musi swa ciezka i nie przynoszaca efektow prace powtarzac wciaz na nowo.
[akapit] Mit o Syzyfie jest wyrazem marzen czlowieka o niesmiertelnosci i niemoznosc jej uzyskania. Syzyf probuje przechytrzyc bogow i odsunac od siebie wizje starosci i smierci. Jego poczynania zostaja jednak odkryte, a sam bohater ponosi dotkliwa kare. Boskie wlasciwosci, za ktorymi czlowiek teskni, sa mu niedostepne, a wszelkie proby ich osiagniecia skazane zostaja na porazke. Przemijalnosc i smierc sa nieodlacznymi atrybutami ludzkiej egzystencji, sprzeciw wobec boskich praw niesie za soba kare. Syzyf za probe sprzeciwienia sie bogom zostaje dotkliwie ukarany. Musi wtaczac na gore glaz, ktory w ostatniej chwili usuwa sie w dol i zmusza bohatera do podjecia kolejnej proby. Od imienia Syzyfa pochodzi termin "syzyfowa praca", oznaczajacy daremny trud i wysilek, koniecznosc ponawiania tej samej czynnosci, ktora nie przynosi zadnych efektow. Historia Syzyfa wskazuje tez na niemoznosc zaspokojenia ludzkich pragnien. Do tego mitu odwolal sie Stefan Żeromski w swojej powiesci pt. "Syzyfowe prace". Uzyty w tytule termin oznacza daremny trud carskiego aparatu, bezskutecznie usilujacego zrusyfikowac polska mlodziez.
26-05-2005 12:25

Rozprawka - Albert Campus \"Mit o Syzyfie i inne eseje\" ?

Z jakch powodów własnie do postaci Syzyfa nawiązał Campus,zeby opisać los człowieka. Dlaczego Syzyfa z tego tekstu można uznac za postać tragiczną i heroiczną zarazem?

Jeżeli ktoś mógłby pomóc jakto napisać lub chocby jak zapisac tezę żeby znalazły się tam potwierdzenia na powyższe dwa tematy będe wdzięczna.

Z wyroku bogów Syzyf musiał nieustannie toczyć pod górę głaz, który, znalazłszy się na szczycie, spadał siłą własnego ciężaru. Bogowie nie bez racji doszli do wniosku, że nie ma straszniejszej kary niż praca bezużyteczna i bez nadziei.

Treść tekstu:
Jeśli wierzyć Homerowi, Syzyf był najmądrzejszym i najbardziej przezornym ze śmiertelnych. Wedle innej tradycji jednak miał skłonności zbójeckie. Nie widzę w tym sprzeczności. Opinie wyjaśniające, dlaczego został bezużytecznym pracownikiem piekieł, są rozmaite. Zarzuca się Syzyfowi przede wszystkim, że traktował bogów z niejaką lekkością. Zdradzał ich tajemnice. Egina, córka Asoposa, została porwana przez Jowisza. Ojciec, zaskoczony tym zniknięciem, poskarżył się Syzyfowi. Te wiedząc w czym rzecz, przyrzekł Asoposowi, że się tym zajmie, pod warunkiem jednak, że Korynt otrzyma od niego wodę. Wolał błogosławieństwo wody od piorunów niebieskich, za co został ukarany w piekle. Homer opowiada również, że Syzyf uwięził śmierć. Pluton nie mógł ścierpieć widoku swego pustego i niemego królestwa. Pchnął boga wojny, który wyzwolił Śmierć z rąk jej zwycięzcy.

Podobno też Syzyf, gdy był bliski śmierci, chciał nieprzezornie wypróbować miłość swojej żony. Nakazał jej, aby nie grzebała jego ciała, ale rzuciła je na plac publiczny. I tak trafił do piekieł. Rozdrażniony postępkiem żony tak sprzecznym z ludzką miłością, wyjednał sobie u Plutona powrót na ziemię, aby ją ukarać. Ale gdy znów zobaczył świat i zakosztował smaku wody i słońca, ciepłych kamieni i morza, nie chciał powrócić do cieni piekielnych. Nie pomogły wezwania, gniewy i ostrzeżenia. Żył jeszcze długie lata mając przed oczami łuk zatoki, olśniewające morze i uśmiechy ziemi. Trzeba było aż wyroku bogów. Zjawił się Merkury, by pochwycić zuchwalca; i pozbawiając Syzyfa jego radości, siłą zaciągnął go do piekieł, gdzie czekał już przygotowany kamień.

Nietrudno zrozumieć, że Syzyf jest bohaterem absurdalnym tak przez swoje pasje, jak i udręki. Za pogardę dla bogów, nienawiść śmierci i umiłowanie życia zapłacił niewypowiedzianą męką: całe istnienie skupione w wysiłku, którego nic nie skończy. Oto cena, jaką trzeba zapłacić za miłość do tej ziemi. Nie wimy nic o Syzyfie w piekle. Po to są mity, by ożywiała je wyobraźnia. Tu widać ciało napięte, aby dźwignąć ogromny kamień i pchnąć go w górę po stoku, setki już razy przebytym; widać ściągniętą twarz, policzek przy kamieniu, pomocne ramię, o które wspiera się oblepiona gliną masa, stopę odnajdującą równowagę, palce sprawdzające pozycję głazu i dwie pełne ziemi, niezawodne ludzkie dłonie. U końca tego długiego wysiłku, mierzonego przestrzenią bez nieba i czasem bez głębi, cel jest osiągnięty. Syzyf patrzy wówczas, jak kamień w kilka chwil spada na dół, skąd trzeba będzie go znów wynieść na górę. Schodzi na równinę.

Interesuje mnie Syzyf podczas tego powrotu, podczas tej pauzy. Twarz, która cierpi tak blisko kamieni, sama jest już kamieniem. Widzę, jak ten człowiek schodzi ciężkim, ale równym krokiem ku udręce, której końca nie zazna. Ten czas, który jest jak oddech i powraca równie niezawodnie jak przeznaczone Syzyfowi cierpienie, jest czasem jego świadomości. W każdej z owych chwil, kiedy ze szczytu idzie ku kryjówkom bogów, jest ponad swoim losem. Jest silniejszy niż jego kamień.

Jeśli ten mit jest tragiczny, to dlatego, że bohater jest świadomy. Bo też na czym polegałaby jego kara, jeśli przy każdym kroku podtrzymywałaby go nadzieja zwycięstwa? Współczesny robotnik poświęca wszystkie dni życia jednemu zadaniu i ten los nie mniej jest absurdalny. Ale nie jest tragiczny prócz tych rzadkich chwil, kiedy robotnik osiąga świadomość swego losu. Bezsilny i zbuntowany Syzyf, ploretariusz bogów, zna własny w całej pełni: o nim myśli, kiedy schodzi. Jasność widzenia, która powinna mu być udręką, to jednocześnie jego zwycięstwo. Nie ma takiego losu, którego nie przezwycięży pogarda.

Jeśli zatem to zejście w pewne dni jest cierpieniem, w inne może być radością. W tym określeniu nie ma przesady. Wyobrażam sobie także Syzyfa powracającego do kamienia w dniach pierwszej udręki. Kiedy obrazy ziemi zbyt mocno trzymają się pamięci, a głos przyzywający szczęście nazbyt nagli, smutek wzbiera w sercu człowieka: to zwycięstwo kamienia, to sam kamień. Bezgraniczną rozpacz trudno udźwignąć; przychodzą nasze noce w Getsemani. Ale druzgocąca prawda ginie, gdy zostaje rozpoznana. I tak Edyp wpierw posłuszny jest przeznaczeniu, którego nie zna. Tragedia zaczyna się, kiedy Edyp wie. Ślepy, bez żadnej nadziei, stwierdza jednak, że jest coś, co łączy go ze światem: chłodna dłoń młodej dziewczyny. I wówczas padają wielkie słowa: "Choć tak bardzo zostałem doświadczony, wiek mój podeszły i dusza moja znająca wielkość mówią mi, że wszystko jest dobre". Edyp Sofoklesa, podobnie jak Kiriłow Dostojewskiego, daje więc formułę zwycięstwa absurdalnego. Antyczna mądrość łączy się z bohaterstwem nowoczesnym.

Nie odkrywa się absurdu bez pokusy ułożenia kilku reguł szczęścia. "Jakżę to, idąc ścieżką tak wąską...?" Ale świat jest tylko jeden, a szczęście i absurd są dziećmi tej samej ziemi. Są nierozłączne. Błędem byłoby powiedzieć, że szczęście siłą rzeczy rodzi się z odkrycia absurdalnego. Zdarza się również, że poczucie absurdu rodzi się ze szczęścia. "Mówię, że wszystko jest dobre" - oświadcza Edyp i te słowa są święte. Rozbrzmiewają w okrutnym i ograniczonym świecie człowieka. Uczą, że wszystko nie jest i nie zostało wyczerpane. Bóg, który znalazł się w tym świecie razem z upodobaniem do niepotrzebnych cierpień, zostaje wygnany. Los staje się sprawą ludzką i określaną przez ludzi.

Stąd płynie milcząca radość Syzyfa. Los jest jego własnością, kamień jego kamieniem. Podobnie człowiek absurdalny: gdy zgłębi swoją udrękę, zamilkną bogowie. Cisza zostaje nagle przywrócona światu i słychać tysiące głosów ziemi. Wołania nieświadome i tajemne idą od wszystkich ziemskich twarzy: to jest ta druga strona i nagroda za zwycięstwo. Nie ma słońca bez cienia i nie można nie znać nocy. Od chwili gdy człowiek absurdalny mówi: tak, jego wysiłkom nie będzie końca. Lecz jeśli istnieje los, nie został dany z wysokości, dane jest tylko rozwiązanie nieuchronne; człowiek absurdalny stwierdza, że jest ono nieuchronne i godne pogardy. Wszystko inne do niego należy. Powraca do życia, Syzyf do swego głazu. Syzyf rozważa działania następujące po sobie i pozbawione związku, które stają się jego losem - stworzonym przez niego, spojonym jego pamięcią; przypieczętuje je śmierć. Przeświadczony o ludzkim początku wszystkiego, co ludzkie, ślepiec, który chce widzieć, a wie, że nie ma końca ciemnościom, nie ustaje nigdy. Kamień toczy się znowu.

Zostawiam Syzyfa u stóp góry. Człowiek zawsze odnajdzie swój ciężar. Syzyf uczy go wierności wyższej, tej, która neguje bogów i podnosi kamienie. On także mówi, że wszystko jest dobre. Świat bez władcy nie wydaje mu się ani jałowy, ani przemijający. Każda z cząsteczek kamienia, każdy poblask minerału w tej górze pełnej nocy same w sobie tworzą świat. Aby wypełnić ludzkie serce, wystarczy walka prowadząca ku szczytom. Trzeba wyobrażać sobie Syzyfa szczęśliwym.
13-09-2008 14:31

Spis treści:)

Idąc za przykładem innych działów na odpowiedz.pl zamieszczam spis najczęściej pojawiających sie, najpopularniejszych, najważniejszych zagadnień, z literatury, a także gramatyki. Zamiast zakładać nowy post, możecie najpierw tutaj poszukać odpowiedzi.
Te kategorie będą w miarę moich możliwości i czasu aktualizowane.
Przepraszam, za być może pewnego rodzaju harmider, ale przy takich zasobach informacji, trudno mi wprowadzić idealny porządek.
Owocnego korzystania:)

Mitologia
http://polski.odpowiedz.pl/t/37650.html (ukarani przez bogów)
http://polski.odpowiedz.pl/t/37654.html (genealogia Labdakidów)
http://polski.odpowiedz.pl/t/37099.html (mit o Orfeuszu i Eurydyce)
http://polski.odpowiedz.pl/t/34738.html (powstanie świata)
http://polski.odpowiedz.pl/t/31926.html (czym jest mit?)
http://polski.odpowiedz.pl/t/30998.html (mit o Odyseuszu)
http://polski.odpowiedz.pl/t/30655.html (mit o Syzyfie)
http://polski.odpowiedz.pl/t/30658.html (mit o Prometeuszu)
http://polski.odpowiedz.pl/t/30326.html (Troja)
http://polski.odpowiedz.pl/t/40306.html (mit o Tezeuszu)
http://polski.odpowiedz.pl/t/4993.html (motywy mitologiczne w lit.)

Król Edyp Sofoklesa
http://polski.odpowiedz.pl/t/37524.html
http://polski.odpowiedz.pl/t/36800.html (interpretacja)
http://polski.odpowiedz.pl/t/36787.html (streszczenie)
http://polski.odpowiedz.pl/t/36615.html (opracowanie)
Antygona Sofoklesa
http://polski.odpowiedz.pl/t/36841.html
http://polski.odpowiedz.pl/t/36666.html (charakterystyka)
http://polski.odpowiedz.pl/t/35490.html (problematyka)
http://polski.odpowiedz.pl/t/35193.html (konflikt tragiczny)
http://polski.odpowiedz.pl/t/911.html (mowa obrończa Antygony)
http://polski.odpowiedz.pl/t/39844.html (Antygona- winna czy nie?)
Biblia
http://polski.odpowiedz.pl/t/36459.html (motyw miłości)
http://polski.odpowiedz.pl/t/36308.html (biblizmy)
http://polski.odpowiedz.pl/t/35127.html (Hiob)
http://polski.odpowiedz.pl/t/29157.html (motywy biblijne w lit. i sztuce)
http://polski.odpowiedz.pl/t/40053.html (kosmogonia biblijna)
http://polski.odpowiedz.pl/t/5136.html (inspiracje biblijne w lit.)
Horacy i Homer
http://polski.odpowiedz.pl/t/36066.html (Horacjańska filozofia życia)
http://polski.odpowiedz.pl/t/786.html (jak wyżej)
http://polski.odpowiedz.pl/t/28518.html (Homer)


Tragedia starożytna
http://polski.odpowiedz.pl/t/28513.html
Filozofia starożytna
http://polski.odpowiedz.pl/t/34137.html (Epikur)
http://polski.odpowiedz.pl/t/37377.html (Arystoteles)
http://polski.odpowiedz.pl/t/28571.html
Związki frazeologiczne
http://polski.odpowiedz.pl/t/23887.html (opowiadanie z 10 zw. fraz.)
http://polski.odpowiedz.pl/t/3111.html (ogólnie o zw. fraz.)
Gramatyka
http://polski.odpowiedz.pl/t/25860.html (słowotwórstwo)
Średniowiecze
http://polski.odpowiedz.pl/t/31682.html (malarstwo, filozofia)
http://polski.odpowiedz.pl/t/29615.html (średniowieczne ideały)
http://polski.odpowiedz.pl/t/23547.html (św. Franciszek vs św. Aleksy)
http://polski.odpowiedz.pl/t/23548.html (motyw Dance macabre)
http://polski.odpowiedz.pl/t/1641.html (geneza nazwy)
http://polski.odpowiedz.pl/t/1655.html (chronologia)
Bogurodzica/ Lament Świętochrzyski
http://polski.odpowiedz.pl/t/35403.html (archaizmy w Bogurodzicy)
http://polski.odpowiedz.pl/t/28572.html (opracowania)
http://polski.odpowiedz.pl/t/2296.html (analiza i interpretacja Bogurodzicy)
Renesans
http://polski.odpowiedz.pl/t/29375.html
http://polski.odpowiedz.pl/t/27755.html (wzorce osobowe)
http://polski.odpowiedz.pl/t/21545.html (ideały odrodzenia)
http://polski.odpowiedz.pl/t/4772.html (ideał kobiety)
Jan Kochanowski
http://polski.odpowiedz.pl/t/35486.html (Tren X vs Urszulka Leśmiana)
http://polski.odpowiedz.pl/t/33548.html (co to jest tren)
http://polski.odpowiedz.pl/t/28517.html (renesansowe bogactwo fraszek)
http://polski.odpowiedz.pl/t/28516.html (kryzys renesansowego optymizmu- treny)
http://polski.odpowiedz.pl/t/26128.html (horacjonizm Kochanowskiego)
http://polski.odpowiedz.pl/t/25379.html (tren XIX)
http://polski.odpowiedz.pl/t/21537.html (sąd o społeczeństwie polskim)
http://polski.odpowiedz.pl/t/1661.html (analiza i interpretacja XIX Pieśni)
Barok
http://polski.odpowiedz.pl/t/30675.html
http://polski.odpowiedz.pl/t/26847.html (twórcy)
http://polski.odpowiedz.pl/t/27103.html (motyw wojny i patriotyzmu)
http://polski.odpowiedz.pl/t/25427.html (barok w Polsce)
http://polski.odpowiedz.pl/t/22200.html (zabytki baroku)
http://polski.odpowiedz.pl/t/4972.html (obrazy)
Oświecenie
http://polski.odpowiedz.pl/t/26897.html
http://polski.odpowiedz.pl/t/25428.html (oświecenie w Polsce)
http://polski.odpowiedz.pl/t/19874.html (instytucje oświeceniowe)
http://polski.odpowiedz.pl/t/21680.html (gatunki literackie)
Romantyzm
http://polski.odpowiedz.pl/t/25811.html
http://polski.odpowiedz.pl/t/22022.html (podobieństwa z Młodą Polską)
http://polski.odpowiedz.pl/t/3990.html (miłość w romantyźmie)
Pozytywizm
http://polski.odpowiedz.pl/t/21638.html (powstanie styczniowe w twórczości pozytywistów)
Modernizm (Młoda Polska)
http://polski.odpowiedz.pl/t/26412.html
http://polski.odpowiedz.pl/t/22027.html (dekandentyzm)
Syzyfowe prace Żeromskiego
http://polski.odpowiedz.pl/t/24975.html (rusyfikacja)
Dziady Mickiewicza
Twórczość Słowackiego
Pan Tadeusz Mickiewicza
http://polski.odpowiedz.pl/t/26345.html
http://polski.odpowiedz.pl/t/25945.html (miłość do ojczyzny w PT)
http://polski.odpowiedz.pl/t/25478.html (opis przyrody)
Liryka Mickiewicza
http://polski.odpowiedz.pl/t/31701.html (Oda do młodości- interpretacja)
http://polski.odpowiedz.pl/t/25541.html (Romantyczność)
http://polski.odpowiedz.pl/t/21654.html (jak wyżej)
Twórczość Cypriana Kamila Norwida
http://polski.odpowiedz.pl/t/22256.html
Ignacy Krasicki
http://polski.odpowiedz.pl/t/35607.html (obraz rewolucji w Nie-boskiej komedii)
http://polski.odpowiedz.pl/t/21677.html (sąd o społ. polskim w satyrach)
http://polski.odpowiedz.pl/t/21678.html (walory dydaktyczne bajek)
http://polski.odpowiedz.pl/t/32113.html (o bajkach i satyrach)
http://polski.odpowiedz.pl/t/2374.html (charakterystyka żony modnej)
Krzyżacy Sienkiewicza
http://polski.odpowiedz.pl/t/22918.html (recenzja)
Latarnik Sienkiewicza
http://polski.odpowiedz.pl/t/22989.html

Ludzie bezdomni Żeromskiego
http://polski.odpowiedz.pl/t/22050.html (rodzaje bezdomności)
Lalka Prusa
http://polski.odpowiedz.pl/t/13762.html (streszczenie)
http://polski.odpowiedz.pl/t/29170.html (bohaterowie)
http://polski.odpowiedz.pl/t/26416.html (Wokulski jako romantyk)
http://polski.odpowiedz.pl/t/26280.html (Lalka wobec założeń epoki)
http://polski.odpowiedz.pl/t/25950.html (Losy Wokulskiego)
http://polski.odpowiedz.pl/t/24013.html (inteligencja w Lalce)
Granica Nałkowskiej
http://polski.odpowiedz.pl/t/23128.html (warstwy społeczne)
http://polski.odpowiedz.pl/t/22248.html (znaczenie tytułu)
Przedwiośnie Zeromskiego
Trylogia Sienkiewicza
http://polski.odpowiedz.pl/t/30341.html (streszczenie Potopu)
http://polski.odpowiedz.pl/t/24472.html (charakterystyka Polaków)
http://polski.odpowiedz.pl/t/23120.html (streszczenie Ogniem i Mieczem)
http://polski.odpowiedz.pl/t/23004.html (dzieło ku pokrzepieniu serc)
http://polski.odpowiedz.pl/t/22269.html (charakterystyka Kmicica)
Chłopi Reymonta
http://polski.odpowiedz.pl/t/33139.html (epopeja wsi)
Nad Niemnem Orzeszkowej
http://polski.odpowiedz.pl/t/25549.html (opis mogiły powstańczej)
Twórczość Goethego
http://polski.odpowiedz.pl/t/33253.html (streszczenie Fausta)
http://polski.odpowiedz.pl/t/26558.html (opracowanie Cierpień młodego..)
http://polski.odpowiedz.pl/t/23827.html (jak wyżej)
Teoria literatury
http://polski.odpowiedz.pl/t/26439.html (rodzaje i gatunki literackie)
http://polski.odpowiedz.pl/t/25871.html (różnice pomiędzy nowelą a opowiadaniem)
http://polski.odpowiedz.pl/t/93.html (liryka pośrednia i bezpośrednia, podmiot)
http://polski.odpowiedz.pl/t/1883.html (porównanie dwóch dzieł literackich)
http://polski.odpowiedz.pl/t/1727.html (różnice między dramatem antycznym a nowożytnym)
http://polski.odpowiedz.pl/t/2777.html (esej)
http://polski.odpowiedz.pl/t/3433.html (metafora)
http://polski.odpowiedz.pl/t/3759.html (środki stylistyczne)
http://polski.odpowiedz.pl/t/93.html (liryka pośrednia i bezpośrednia)
http://polski.odpowiedz.pl/t/3927.html (archaizmy)
Romeo i Julia Szekspira
http://polski.odpowiedz.pl/t/23176.html (charakterystyka Romea)
http://polski.odpowiedz.pl/t/21768.html (opracowanie)
Makbet Szekspira
http://polski.odpowiedz.pl/t/29604.html (charakterystyka)
http://polski.odpowiedz.pl/t/25097.html (jak wyżej)
http://polski.odpowiedz.pl/t/22912.html (lady Makbet)
Hamlet Szekspira
Zbrodnia i kara Dostojewskiego
http://polski.odpowiedz.pl/t/31945.html (przemiana Rodiona)
http://polski.odpowiedz.pl/t/2411.html (rola Soni w przemianie Rodiona)
Dżuma Camusa
Proces Kafki

Kamienie na Szaniec Kamińskiego
http://polski.odpowiedz.pl/t/22590.html (akcje dywersyjne)
http://polski.odpowiedz.pl/t/21498.html (sabotaż)
http://polski.odpowiedz.pl/t/21705.html (wartości uniwersalne)
http://polski.odpowiedz.pl/t/1648.html (jak wyżej)
http://polski.odpowiedz.pl/t/1151.html (ogólne info)

Twórczość wojenna
Halina Poświatowska
http://polski.odpowiedz.pl/t/32799.html
Krzysztof Kamil Baczyński
Wesele Wyspiańskiego
http://polski.odpowiedz.pl/t/31918.html (streszczenie)
http://polski.odpowiedz.pl/t/22243.html (synteza sztuk)
http://polski.odpowiedz.pl/t/22240.html (inteligencja i chłopi)
Twórczość Szymborskiej
http://polski.odpowiedz.pl/t/23211.html
Twórczość Różewicza
http://polski.odpowiedz.pl/t/30125.html (Kartoteka)
http://polski.odpowiedz.pl/t/3707.html (Termpolie polskie)
Twórczość Miłosza
http://polski.odpowiedz.pl/t/27176.html (o samym poecie słów kilka)
Twórczość Herberta
http://polski.odpowiedz.pl/t/2679.html (Przesłanie Pana Cogito)
http://polski.odpowiedz.pl/t/5810.html (Pan Cogito)
http://polski.odpowiedz.pl/t/1942.html (co czuje Apollopo wygranym pojedynku z Marsjaszem?)
Dzieła Orwella
Pokolenie Kolumbów
http://polski.odpowiedz.pl/t/30126.html (tragizm Kolumbów)
Epoki literackie
http://polski.odpowiedz.pl/t/28134.html (ogólne info)
http://polski.odpowiedz.pl/t/26749.html (czas trwania poszczególny epok)
Poezja
http://polski.odpowiedz.pl/t/25178.html (Pocałunek- krajobraz Grochowiaka)
http://polski.odpowiedz.pl/t/23816.html (Urszulka Kochanowska Leśmana)
http://polski.odpowiedz.pl/t/22108.html (Przeprosiny Boga Kasprowicza)
http://polski.odpowiedz.pl/t/1638.html (Szybki wiersze Zagajewskiego)
http://polski.odpowiedz.pl/t/2352.html (Topielec Leśmiana)
Konrad Wallenrod Mickiewicza
http://polski.odpowiedz.pl/t/21667.html (tragiczny konflikt)
Balladyna Słowackiego
http://polski.odpowiedz.pl/t/22979.html (opis Balladyny)
Dziady Mickiewicza
http://polski.odpowiedz.pl/t/23048.html (opracowanie scen z III cz.)
http://polski.odpowiedz.pl/t/21663.html (prometeizm, mesjanizm)
XX lecie międzywojenne
http://polski.odpowiedz.pl/t/23193.html (polskie grupy poetyckie)
Literatura czasów pogardy i wobec czasów pogardy
http://polski.odpowiedz.pl/t/3712.html (poezja)
http://polski.odpowiedz.pl/t/22258.html
http://polski.odpowiedz.pl/t/22260.html
Sarmatyzm i sarmaci
http://polski.odpowiedz.pl/t/22093.html
Kordian Słowackiego
http://polski.odpowiedz.pl/t/21661.html (charakterystyka)
Hymn polski
http://polski.odpowiedz.pl/t/21845.html
Skąpiec, Świętoszek Moliera
http://polski.odpowiedz.pl/t/21687.html (ponadczasowość Świętoszka)
http://polski.odpowiedz.pl/t/21699.html (Skąpiec)
http://polski.odpowiedz.pl/t/21688.html (komizm Świętoszka)
Ferdydurke Gombrowicza
http://polski.odpowiedz.pl/t/21288.html (forma)
http://polski.odpowiedz.pl/t/21160.html (kompozycja)
Motyw miłości w literaturze
Wypracowania
http://polski.odpowiedz.pl/t/1713.html (pieniądze to nie wszystko)
http://polski.odpowiedz.pl/t/341.html (dzień w Oświęcimiu)
Motyw patriotyzmu
http://polski.odpowiedz.pl/t/1657.html
Motyw wędrówki
http://polski.odpowiedz.pl/t/1830.html
Mały Książe Exupery'ego
http://polski.odpowiedz.pl/t/1825.html
Holokaust w literaturze
http://polski.odpowiedz.pl/t/3217.html
Motyw cierpienia
http://polski.odpowiedz.pl/t/306.html
Motyw śmierci
http://polski.odpowiedz.pl/t/5410.html
15-10-2005 19:41


load_avg: 0.86