mitologia - mity greckie

Odp: Pyt. o mitach. pomożecie?

poszukaj na www.google.pl
lub w wikipedii :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mit

Tu sa opisane mity : http://www.starozytna-grecja.info/mity-greckie.html
30-09-2007 07:12

Mity greckie

Hej mam napisać wypracowanie na temat: kochać to cierpieć, na podstawie mitów greckich (min.3-max5)...
i teraz tak, mam problem z doborem mitów. Ja proponuję takie:
mit o prometeuszu, antygona, i mit o dejanirze i heraklesie (tu mam wątpiwości)...a co wy sadzicie nad tym wyborem???
Macie jakieś inne propozycje?? pisać z góry tx!
29-09-2006 16:52

Mity greckie

Hej mam napisać wypracowanie na temat: kochać to cierpieć, na podstawie mitów greckich (min.3-max5)...
i teraz tak, mam problem z doborem mitów. Ja proponuję takie:
mit o prometeuszu, antygona, i mit o dejanirze i heraklesie (tu mam wątpiwości)...a co wy sadzicie nad tym wyborem???
Macie jakieś inne propozycje?? pisać z góry tx!
29-09-2006 16:45

Blagam o pomoc :)

Witam wszsytkich. Potrzebuje po raz kolejny waszej pomocy. Nie wiem od czego zaczac. Mam taki temat i nie umie go ruszyc: Mity Greckie jako zrodlo inspiracji artystow roznych epok. Nie wiem do jakich ksiazek sie odniesc. Bardzo prosze o pomoc.
20-02-2006 16:04

Kilka pytań na temat Starożytnej GRECJI ?

Witam : )
Miałabym kilka pytań do was związanych ze Starożytną Grecją i bardzo prosiłabym o odpowiedź
A oto i te pytania :

1. Na terenie jakich współczesnych krajów znajdują się dawne kolonie greckie, dlaczego grecy zakładali kolonie ?
2. Jakie znaczenie miały warunki geograficzne dla zakładania polis.
3. Wyjaśnij które greckie mity funkcjonują we współczesnej kulturze.
4. Wyjaśnij znaczenie olimpiad dla Greków
5. Wyjaśnij znaczenie zwycięstwa pod Maratonem i Salaminą
6. Jak wyglądało życie codzienne w Atenach
7. Jaki wpływ na kulturę miały podboje Aleksandra Wielkiego.
8. Wyjaśnij znaczenie teatru w Grecji

Za każdą odpowiedź bardzo Wam dziękuję : )
16-04-2009 15:58

Do czego należy mit ?

W zasadzie do epiki, bo opowiada historię; ale jest "efekt wtórny": mity greckie stały się "kanwą fabularną" dramatów (tragedii i komedii) a także niektórych utworów lirycznych, skupiających uwagę na przeżyciach bohaterów mitu. Jest to już jednak efekt PRZETWORZENIA mitu.
31-10-2009 21:38

Nie jestem pewna, bo mity czytałam jakiś czas temu, ale na pewno znajdziesz coś w mitologii np. Wandy Markowskiej czy Parandowskiego. (Patrz mity lub legendy tebańskie). A Wyprawa siedmiu przeciw Tebom?
14-01-2006 19:58

Polskie mity narodowe

Mam temat na gazetke: "Polskie mity narodowe - tyle samo prawdy, co kłamstw." Czy moze mi ktos podac pare przykladow albo linki, skad moge wziac informacje o tym? Wielki dzieki =)
12-05-2005 16:08

są to mity:
mit wojny ludowej jako sposobu walki o niepodległość ojczyzny
mit przywództwa szlachty w walce o wolność.
z pierwszym mitem wiąże sie ideał chłopa Piasta, chłopa Kosyniera.
wyspiański kompromituje te mity.inteligencja wywodząca sie ze szlachty wciąż nie dorosła do roli przywódczej w spoleczenstwie,zyje we wlasnych marzeniach,złudzeń.
14-04-2005 19:40

Oceń starozytne greckie polis w odniesieniu do współczesnego pojęcia państwa?

Zastanów się nad definicją polis Arystotelesa:" Połączenie kilku wsi stanowi dojrzałą polis, która posiada już wymiary zapewniające całkowitą samowystarczalność: i oceń starożytne greckie polis w odniesieniu do współczesnego pojęcia państwa.
Bardzo proszę o pomoc;*
28-09-2008 13:52

jak wiadomo Rzymianie korzystali z gotowych wzorców greckich. większość rzeźb jakie zachowały się z czasów antycznych to po prostu kopie (wykonane przez rzymskich artystów) greckich rzeźb.

Rzymianie rozwinęli 3 kolumny greckie (dorycka, jońska, koryncka) wprowadzili "swoją" toskańską.

Rzymianie korzystali z:
- wzorca pięknego ciała Greków;
- proporcji, kanonów greckich
- udoskonalali formy greckie

pozdrawiam :)
17-10-2005 16:39

Mity i archetypy jako baza dla kultury późniejszych epok...

"Mity i archetypy jako baza dla kultury późniejszych epok" - rozwi temat odwolując sie do przykladów z biblii, antyku i wybranych okresów literackich'. No i do czego mam sie tu odwołać? :x
15-09-2006 23:23

Nie Boska komedia. proszę o wyjaśnienie?PILNE?

chodzi o zdanie na temat książki "Nie Boska komedia" w odniesieniu do roli anioła w utworze: "Napomnienia anielskie zawierające konkretne wskazówki postępowania bohatera zostały wprowadzone do dramatu, aby zdyskredytować romantyczne mity, które burzą moralny, obyczajowy i społeczny porządek świata."
Czy ktoś mógł mi wyjaśnić o jakie romantyczne mity chodzi?
07-05-2011 09:25

Oryginalne mity rzymskie są nieliczne; wiążą
się z założeniem Rzymu (Romulus i Remus, gęsi kapitolińskie) i herosami latyńskimi
(Eneasz i in.)

źródło: sklep.nakom.com.pl/pliki/pdf_68.pdf

........................................................................................................................

Mity rzymskie nie są opowieściami o bogach, ale o Rzymianach. Wielcy pisarze Liwiusz, Wergiliusz, Owidiusz przedstawiali mity jako prawdziwą historię o początkach i pierwszych latach istnienia Miasta. Legendy o Eneaszu, Romulusie i Remusie oraz siedmiu królach" w różny sposób prezentują założenie Rzymu, ale przepowiedziane przez bogów przeznaczenie Miasta brzmi w tych opowieściach jednakowo Rzym ma panować nad światem. Niektóre mity służyły za wzorzec właściwego zgodnego z duchem obywatelskim zachowania, które obywatele (zarówno mężczyźni, jak i kobiety) winni naśladować. Dodawały także splendoru legendom panujących w Rzymie rodów i podkreślały ich gotowość do sprawowania władzy, szczególny nacisk kładąc na dawne akty heroizmu i obywatelskiej odpowiedzialności. Krótko mówiąc, mity rzymskie były elementem propagandy. Jane F. Gardner przypomina najpopularniejsze legendy i opowiada te mniej znane, bada ich miejsce w społeczeństwie, religii i literaturze dawnego Rzymu.
Książka zawiera 38 ilustracji zabytków sztuki rzymskiej, znajdujących się obecnie w różnych muzeach Europy.

źródło: http://www.proszynski.pl/asp/fiszka.asp?ksiazka_id=1486
22-09-2005 00:40

Odp: Podaj znaczenie i pochodzenia zw frazeologicznego?

mentor - nauczyciel (Iliada),
nestor - sędziwy, godny szacunku starzec (Iliada)
gigant -olbrzym (mity greckie o powstaniu świata)
gracja - uosobienie wdzieku (boginka wdzieku, jedna z trzech - mitologia grecka)higiena - dbałosć o zdrowie (Higieja, grecka bogini zdrowia i urody)
erystyka - nauka o prowaedzeniu sporów (Eris - grecka bogini niezgody),
jowialny - dobroduszny i pewny siebie (Jowisz - "szef" bogów rzymskich)
hipnoza - sztuczny sen (Hypnos - grecki bożek snu)
krezus - bogacz (historia starożytnej Grecji)
beczka danaid - beczka bez dna (grecki mit o Danaidachm córkach Danae, skazanych po śmierci na noszenie sitem wody do beczki bez dna),
miec chimery - mieć nieziszczalne pragnienia (Chimera - potwór nieuchwytny - mitologia grecka), echo - odbicie głosu o przeszkodę (Echo - nimfa, z mitologii greckiej)

16-10-2007 04:48

Hista

Proszę o pomoc.


1.Warunki naturalne półwyspu bałkańskiego i konsekwencje.

2.lemiona greckie <Achajowie cyw mykeńska , okres wieków ciemnych>
06-10-2006 16:17

Mity

Były takie mity:
-Iliada i Odyseja,Homera-o Koniu Trojańskim,jak Grecy pokonali i zdobyli Troję.Trwało to 10 lat.W grupie greckiej był np. Odyseusz,Achilles-najlepszy z wszystkich,nieśmiertelny facet.Stąd ,,Pięta Achillesa,,-słaby punkt,ponieważ Achillesa można było zabić tylko raniąc w piętę.Gdy przed walką Grecy modlili się zauważyli gniazdo a wy nim jedna mama-ptak i jej 9 piskląt.I dlatego Grecy 9 lat wojowali i przegrywali a w dziesiątym wygrali.
Aha...to dzięki Koniu Trojańskiemu wygrali Grecy!!!!
-Demeter i Kora-to znowu o tym jak Zeus porwał Korę córkę Demeter.
-Ikar i Dedal-to znowu jak fruwali ze skrzydłami własnoręcznie zrobionymi z piór.ikar,syn Dedali za wysoko podfrunął i klej którymi były sklejone roztopił sie od słońca.Ikar spadł i się zabił...
JEŻELI TO MA BYĆ NA MATURĘ,NO BO PISZESZ ŻE PRÓBNA PREZENTACJA,TO UWAŻAJ,JA MAM DOPIERO 12 LAT,ALE CZYTAŁAM MITOLOGIE GRECKĄ I JĄ DOBRZE PAMIĘTAM,DOSTAŁAM 3 MIEJSCE W KONKURSIE MITOLOGICZNYM!!!!LEPIEJ SAM PRZECZYTAJ MITY,SĄ NA KOŃCU MITOLOGI.ZAWSZE LEPIEJ SAMEMU BYĆ PEWNYM.ALE JA NA STO % NIE KŁAMIE Z TREŚCIA -TAK BYŁO!!!
26-11-2005 14:20

Łączył ich język, którym się posługiwali oraz wiara w to, że wszysctkie greckie plemiona pochodzą od wspólnego przodka - Hellena. Niebagatelnym łącznikiem była również religia i kultura :)
14-10-2006 16:02

zarówno w świecie współczesnym jaki i w dobie starożytności, w której przyszło żyć Heraklesowi.ludzie stykali się z wieloma przeciwnościami losu. symbolem takiej właśnie walki z fortuną mogą być słynne prace Heraklesa,wszystkie z nich nosyiły w sobie ziarno niemożliwości,tj.niemożliwości ich wykonania przez zwykłego człowieka. a jednak komuś udało się sprzątnąć stajnię Augiasza,czy zdobyć jabłko Hesperyd i był to człowiek. zatem mit o Heraklesie może byc również symbolem łamania konwenansów i ustalonych reguł. jak wiadomo mity przetrwały do dziś dzięki swej uniwersalnośći,jak się okazuje mity są nadal aktualne,gdyż przesyłają nam prawdy dotyczące kontaktów między ludzmi,obocowania z przyrodą. mity mogą również napawać współczesnego człowieka optymizmem,gdyż pokazjuą że człowiek nie zawsze przegrywa z siłą wyższą,że może się jej postawić,walczyć z nią bądż może się okazać że owa siła ma równiez ludzkie uczxucia i często jej wrogość jest jedynie wyobrażeniem ludzkim.

mam nadzieję ze tyle ci wystarczy i że w miarę ci się podoba moja odpowiedz ale to już zalezy od tego w jakiej klasie jesteś,tzn któa i jaki profil ale nie podejrzewam cię a humana.trzymaj się i powodzenia.: :D
18-05-2005 09:46

Odp: Co wprowadził Karol Wielki?

Zakładane przez niego greckie kolonie spowodowały rozprzestrzenienie się helleńskiej kultury na ogromnych obszarach, co spowodowało powstanie kultury hellenistycznej.
31-01-2008 14:09

Czy dobrze przepisałeś? Bo na pierwszy rzut oka to nie jest słowo łacińskie, raczej greckie. Gdzie je znalazłes? Do czego jest Tobie potrzebne. Może z kontekstu można wywnioskować
30-01-2006 16:25

Jak rozwiązać?

Tak.
Przeczytaj, jak pisać (i czytać tak napisane) wyrażenia matematyczne: http://odpowiedz.pl/146364/146364/Potegi-ulamki-pierwiastki-jak-to-napisac-na-forum.html

Szczególnie:
litery greckie (punkt k))
03-12-2009 21:51

Tak, oczywiście, to są [u:b8886c73d0]parametry[/u:b8886c73d0] rzeczywiste - współczynniki kombinacji liniowej wektorów [a,b,c] i [p,q,r] , ujmując rzecz wektorowo.
Jak Ci nie odpowiada u i v, to mogą być inne, np. s i t, albo jakieś greckie - takie, jakich używają u was na uczelni.
15-02-2006 12:57

mity

Trzeba troche pofantazjowac :P stworzyc mit o chlebie ... czyli jak to od poczatku sie robie wystarczy jak ktos poda kilka pierwszych zdan potem sobie poradze :)
11-10-2006 21:05

mity

Trzeba troche pofantazjowac :P stworzyc mit o chlebie ... czyli jak to od poczatku sie robie wystarczy jak ktos poda kilka pierwszych zdan potem sobie poradze :)
11-10-2006 21:05

mity

Trzeba troche pofantazjowac :P stworzyc mit o chlebie ... czyli jak to od poczatku sie robie wystarczy jak ktos poda kilka pierwszych zdan potem sobie poradze :)
11-10-2006 21:03

mity

Trzeba troche pofantazjowac :P stworzyc mit o chlebie ... czyli jak to od poczatku sie robie wystarczy jak ktos poda kilka pierwszych zdan potem sobie poradze :)
11-10-2006 21:02

mity

Trzeba troche pofantazjowac :P stworzyc mit o chlebie ... czyli jak to od poczatku sie robie wystarczy jak ktos poda kilka pierwszych zdan potem sobie poradze :)
11-10-2006 21:00

tematy dla mnie to bohaterowie, ich kreacja przeżycia wewnątrzen i wpływ na sama treść. Świat przedstawiony i mity i legendy wykorzystane do stworzenia świata. Tzw Fantasy od kuchni :)
19-02-2006 11:59

Wydaje mi się, że mity jako pojecie abstrakcyjne, transcendentne, niematerialne, stworzone w umyśle człowieka są właśnie tematem rozwarzań filozofów. Oni nie zajmują sie tym co namacalne. Interesuje ich abstrakcja.
19-07-2005 21:12

oczywiście, że należy restaurować stare budowle greckie, podczas różnych badań dowiadujemy się wiele o sposobie budowania, rzeźbienia w tak odległych czasach i przy tak ograniczonych narzędziach,
dowiadujemy się o ich sprycie, znajomości matematyki i geometrii
28-03-2006 15:33

Mozesz napisać na tema twórczości Miłosza, Szymborskiej, Schulca czy Herberta. Oni w swej twórczości odnosili się do mitologi, wykorzystywali postacie mityczne, czy same mity.
05-06-2005 19:16

Grecja IV w. p.n.e.

Greckie miasto-państwo, które dążąc do hegemonii w IV w p.n.e. wyparło Spartan z Morza Egejskiego, a następnie również i na lądzie odniosło nad nimi zwycięstwo, gdy spróbowali wymusić na nim uległość, tym samym obalając hegemonię Sparty. To państwo to.... ?
22-10-2006 16:53

boginnie greckie

hejcia!! potrzebuje bardzo pilnie fotki, obrazeczki co tylko się da znależć o boginniach greckich najbardziej mnie interesuje ich wygląd bo na lekcje polskiego za jakaś boginnie grecką musze się przebrać plis pomóżcie błagam was!!!!!!!!!!????????????
09-03-2005 18:54

kolonializm

"kolonializm- prawda i mity..." błagam o cokolwiak na temat życia w koloniach, sytuacji tubylców, niewolnictwie. Jak wyglądało to życie w rzezczywistości a jak je przedstawiano w krajach europy tj Porugalia?
11-05-2005 11:57

mity

czego dotyczyl mit, z ktorego wywodza sie nastepujace zw.frazeologiczne i jak to sei ma w terazniejszosci:róg obfitosci, parnas, ambrozja, paniczny strach, ikarowy lot, męki tantala, objęcia morfeusza, stajnia augiasza, atlas, labirynt i cerber.
07-09-2006 19:53

Kto to jest Dmia w mitologii?

Demeter miała tylko jedną córkę: Persefonę, zwaną też Korą.

Osoba o imieniu Dmia w mitologii greckiej nie jest znana. To w ogóle nie wygląda na greckie słowo.

01-05-2012 13:35

Pomożecie z matmy?

Przy pisaniu wyrażeń matematycznych skorzystaj z poniższych wskazówek:

http://odpowiedz.pl/146364/146364/Potegi-ulamki-pierwiastki-jak-to-napisac-na-forum.html

Szczególnie zwróć uwagę na ułamki - punkt g), greckie litery - punkt k)
28-04-2009 20:02

Pytanie pomozecie?

Mam zadzne na jutro wypracowanie ale nawet nie rozumiem tematu. podsuncie co moge nawiazac do niego :):):)

Temat: Mity sa lustrami w ktorych spogladaja twarze tych, ktore w nich wpatrywamy.


POMOZCIE PLIS :):):):)
18-09-2007 18:54

Nie wiem jak je znależć?

czesc jestem ania,mam mity Jana Parandowskiego..ale niezbyt umiem je znalezc;/..nie lubie mitow i gdy patrze na ksiazke od razu zniechecam sie i buntuje...:(a w internecie tez nie moge ich znalezc;/..POMOŻCIE!!!!
13-10-2007 15:17

Odp: Jaką rolę w życiu greków odgrywał sport?

Państwo Greckie w swojej polityce przywiązywało ogromna wagę do harmonijnego rozwoju sprawności fizycznej i umysłowej obywateli. Jednym ze środków prowadzącym do osiągnięcia tego celu był sport i z niego uczyniono instrument wychowania obywatelskiego.
01-01-2008 11:24

Fimy o grecji?

Witam, jadę na obóz naukowy do Grecji, i muszę przygotować jakieś filmy o tym państwie. Takie, gdzie przedstawiono greków, grecje, zwyczaje itp. Wybrała greka zorbe i moje wielkie greckie wesele. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysly??
19-04-2008 13:11

Wypracowanie?

Mam zadzne na jutro wypracowanie ale nawet nie rozumiem tematu. podsuncie co moge nawiazac do niego :):):)

Temat: Mity sa lustrami w ktorych spogladaja twarze tych, ktore w nich wpatrywamy.


POMOZCIE PLIS :):):):)
18-09-2007 19:13

Wypracowanie?

Potrzebuję wypracowania ale bardziej jest to chyba streszczenie... \\\"Człowiek wobec losu\\\" Rozwiń temat analizując epejsodion1 i 2 oraz Eksodos z Króla Edypa. Nawiązując do mity o rodzie Labdakidów. Opis sytuacji i prezentacja bohaterów?
21-11-2007 16:04

Odp: Mity?

Mit- baśń o bogach i bohaterach starożytnych oraz ich wierzeniach. Mamy 4 rodzaje mitów:
1. kosmogoniczne(o powstaniu świata)
2. teogoniczne(o pochodzeniu bogów)
3. antropogoniczne(o pochodzeniu człowieka)
4. genealogiczne(o początkach i dziejach plemion rodów)
11-01-2008 13:52

jeszcze mam prośbe czy moglby mi ktos pomoc jak napisać początek takiej pracy?? bo to jest glownie o legendach o gwiazdozbiorach nieba polnocnego. I skąd wziasc legendy i mity o nich :?:
Wielkie dzięki za pomoc :wink:
17-04-2005 14:59

całki

czy ktoś moze mi pomóc z tymi równaniami? nie mam za bardzo notatek zeby sobie z tym poradzic a jutro zaliczenie.
1) y' -(3/x) y=x
2) (3x2+2y) dx + (2x-3) dy=0
3tu jest jakiś smieszny znaczek- cośmiedzy kluczem wiolinowym a całką- całka z kółkiem w połowie- nie wiem jak to określic- chyba to sie okreslało jako "d" ale jakies greckie ten znaczek(x+y)dx-2xdy
26-06-2007 20:13

Mity opracowanie?

hej ma ktos moze kródkie opracowanie mitów o syzyfie , niobe demerze i korze narcyzie o edypie??
Potrzebuje kródkich notatek na temat tych mitów o czym sa i jakie maja przesłanie dla dzisiejszego człowieka?
17-09-2009 09:36

sex

na 100% zależeć to będzie od wielkości Twojego faceta:)
poza tym.. taki ból to nie ból.. ja swój pierwszy arz wspominam z usmiechem:)
wiec głowa do góry i eni wierz w zadne głupie mity..
mimo ze za 1 razem bardziej przypomian to gimnastyke niz seks:) jest zawsze cudownie;) ale to juz inny temamt:)
pozdrawiam
10-05-2005 01:24

Mity miały pokazywać starożytnym Grekom, jak powinni postępować, stanowiły dla nich wzorce. Opowieści o bogach i herosach dzisiaj traktujemy jako baśnie lub ciekawostki, ale musimy przyznać, że stanowią one niewyczerpane źródło wiedzy, motywów, tematów i symboli. Nie tylko pogłębiają naszą wiedzę na temat życia i wierzeń starożytnych Greków, ale są dla nas obrazem ówczesnego światopoglądu i systemu wartości.

Legendy opowiadające o historii naszego narodu właśnie tak jak mity są skarbnicą, z której poznajemy przeszłość. Bez tego ciężko byłoby zyskać tyle cennych wiadomości na temat dziejów naszego państwa. To błędy naszych przodków prowokują do tego, aby nigdy więcej nie popełniać tych samych błędów. Autorzy tych legend przekazali początki naszego państwa. Są bardzo ważne szczególnie dla obywateli.
Podsumowując należy przyznać, iż funkcjonowanie mitów ma znacznie silniejsze znaczenie, bowiem są one ważne dla całego świata.


Nie wiem czy choć troche Ci pomogłam. Nie mam zbytnio czasu odpowiedzieć na drugie pytanie. Jak chcesz więcej to pisz.
23-04-2005 15:32


load_avg: 0.95